
Mariusz Blimel, Nauka Innowacje Biznes: Proszę̨ powiedzieć́ jaki to jest Wydział?
prof. Jerzy Sładek: Kształcimy około 2700 studentów na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia oraz 7 kierunkach drugiego stopnia, co stanowi ewenement w skali krajowej. Posiadamy również 48 doktorantów. Żaden z Wydziałów Mechanicznych w Polsce nie oferuje tak szerokiej i zróżnicowanej oferty dydaktycznej. Mamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego. Naszą zaletą jest szeroka oferta dydaktyczna zgodna z obecnymi potrzebami przemysłu i gospodarki. Oferujemy kształcenie m.in. w zakresie tradycyjnej mechaniki i budowy maszyn, nowoczesnej inżynierii medycznej i informatyki stosowanej, a także wspólnie z krakowską Akademią Sztuk Pięknych na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego.
Posiadamy szereg nowoczesnych laboratoriów z unikatową aparaturą i nowoczesnymi, skonstruowanymi przez naszych specjalistów i naukowców stanowiskami symulacyjnymi rzeczywistych obiektów technicznych (np. symulator tramwaju Bombardier), a także szeroką ofertę kół naukowych. Ponadto, oferujemy studia podyplomowe oraz kursy. Warto również nadmienić, że współpracujemy z wiodącymi ośrodkami akademickimi i naukowymi w Europie oraz z przemysłem w Polsce i za granicą.
M.B.: Jakie główne cele stoją przed Wydziałem?
J.S.: Obecnie skupiamy uwagę na unowocześnieniu metod kształcenia, aby absolwenci byli lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Związana jest z tym pogłębiona współpraca z podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego, którą umożliwia nowoczesna baza laboratoryjna naszego Wydziału. Posiadamy najnowocześniejszą na świecie infrastrukturę badawczą w kluczowych dla rozwoju kraju specjalnościach. Konieczne jest pozyskiwanie dużych projektów z partnerami przemysłowymi, aby dalej rozwijać tę infrastrukturę i możliwości Wydziału.
M.B.: Jaka jest oferta kształcenia?
J.S.: Kształcimy na następujących kierunkach: automatyka i robotyka, informatyka stosowana, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria medyczna, inżynieria wzornictwa przemysłowego, inżynieria produkcji, mechanika i budowa maszyn, inżynieria transportu i logistyka oraz pojazdy samochodowe.
M.B.: Jak przebiega współpraca z partnerami zagranicznymi?
J.S.: Wyzwania nowoczesnej nauki realizujemy przez promowanie interdyscyplinarnych zespołów badawczych, które podejmują prace rozwojowe i wdrożeniowe na poziomie regionalnym oraz krajowym. Pracownicy Wydziału aktywnie uczestniczą w zespołach badawczych z partnerami zagranicznymi. Mamy wieloletnie doświadczenie we współpracy z Laboratorium Badań Cząstek Elementarnych CERN w Genewie. Wielu naszych pracowników, doktorantów i studentów od lat angażuje się w projekty i staże w CERN. Ponadto, współpracujemy z wiodącymi na świecie ośrodkami badawczymi w zakresie metrologii, takimi jak PTB w Brunszwiku i NPL w Teddington.
Koncentrujemy badania na obszarach związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym Polski oraz programami ramowymi UE. Szczególnie skupiamy się na badaniach nad napędami zasilanymi wodorem i proekologicznymi rozwiązaniami dla środków transportu samochodowego i szynowego. Staramy się zwiększyć udział doktorantów i studentów wyższych lat w projektach badawczych. Inwestujemy w nowoczesną i zaawansowaną aparaturę badawczą, a także wspieramy jednostki i zespoły badawcze w tworzeniu nowych laboratoriów akredytowanych.
Na Wydziale kreujemy liderów badań w poszczególnych dziedzinach inżynierii mechanicznej. Nasi naukowcy są uznawani na świecie, skuteczni w pozyskiwaniu środków na badania naukowe i projekty inwestycyjne, posiadający wysokie wskaźniki nauko-metryczne.
M.B.: Jak wygląda współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, przemysłem i gospodarką?
J.S.: Uczelnia techniczna funkcjonuje i kształci absolwentów przede wszystkim dla potrzeb gospodarki. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie sprawnej jednostki edukacyjno-badawczej bez działań na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. To naturalna odpowiedź na potrzeby badawcze przemysłu i gospodarki. W ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowaliśmy około 120 dużych zleceń badawczych z przemysłu. Pozyskaliśmy również dofinansowanie w ramach projektów inwestycyjnych na doposażenie infrastruktury badawczej, o czym więcej powiedzą kierownicy unikalnych projektów RZAL i NSMET.
Są to bardzo ważne inwestycje, które pozwoliły rozszerzyć ofertę badawczą i zakres akredytowanych badań, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród najlepszych przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych. Poza tym, liczne kontakty z przemysłem, także poprzez Radę Pracodawców, mają na celu podniesienie atrakcyjności Wydziału oraz jego rozpoznawalności w środowisku. Wsłuchujemy się w opinie funkcjonującej przy Wydziale Rady Pracodawców, modyfikujemy programy i metody kształcenia tak, aby sprostać wymaganiom dynamicznie zmieniającego się otoczenia.
Wdrażamy nowoczesne metody projektowania i badań eksperymentalnych, aby absolwenci Wydziału byli elastycznymi specjalistami, zdolnymi podjąć wyzwania wymagającego rynku pracy.
Projekt: Regionalny Zespół Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących Politechniki Krakowskiej
Kierownik projektu RZAL: dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik, prof. PK z Wydziału Mechanicznego.
Laboratoria Politechniki Krakowskiej prowadzą na światowym poziomie zarówno prace naukowo-badawcze, jak i prace usługowo-badawcze. W skład Regionalnego Zespołu Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (RZAL) wchodzą trzy laboratoria Politechniki Krakowskiej: dwa z Wydziału Mechanicznego (Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej (LMW) oraz Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych (LBTiMR)) oraz jedno z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki (Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych (LMiUE)).
Projekt RZAL realizowany przez Politechnikę Krakowską pozwolił na utworzenie kluczowego ośrodka naukowo-badawczego, opartego na najnowocześniejszej technologii pomiarowej i systemach badawczych, który ściśle łączy naukę i innowacje techniczne z zastosowaniami przemysłowymi. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, laboratoria zostały doposażone w niezbędną aparaturę i urządzenia do prowadzenia prac badawczych w obszarze wysoko zaawansowanych materiałów oraz technologii dla przemysłu – zarówno w regionie, jak i w całej Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Zakupiona infrastruktura badawcza umożliwiła także rozszerzenie akredytacji dla dwóch laboratoriów z Wydziału Mechanicznego oraz uzyskanie akredytacji dla laboratorium z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.
Korzyści z prac badawczych akredytowanych laboratoriów stanowią podstawę w procesie podejmowania decyzji oraz zarządzaniu ryzykiem. Badania prowadzone przez te placówki zapewniają wiarygodne wyniki, otrzymane zgodnie z najlepszą praktyką, co wpływa na ograniczenie liczby wadliwych wyrobów, obniżenie kosztów kontroli i produkcji, a także umożliwia wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Potwierdzona w akredytowanych laboratoriach jakość wyrobów otwiera przedsiębiorstwom dostęp do rynków zewnętrznych zgodnie z zasadą „badany lub certyfikowany raz – wszędzie akceptowany”.
Prace badawcze prowadzone w RZAL bezpośrednio dotyczą obszarów związanych z automatyzacją i robotyką procesów technologicznych, przemysłem maszynowym, samochodowym i lotniczym, efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii, fotoniką, elektroniką drukowaną. Działania podejmowane w laboratoriach PK wpłyną na jakość ludzkiego życia, dotykając obszarów związanych z nowoczesną diagnostyką i terapią, nowymi technologiami terapeutycznymi i wspomaganiem urządzeń medycznych, np. poprzez możliwość zastosowania technik pomiarów współrzędnościowych. To umożliwi rozwój, projektowanie, wdrażanie i produkcję innowacyjnych urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, w tym narzędzi do rehabilitacji, służących do prowadzenia lub wspomagania terapii oraz diagnostyki medycznej.
Pełna oferta Regionalnego Zespołu Akredytowanych Laboratoriów RZAL dostępna jest na stronie: www.rzal.pk.edu.pl



Projekt NSMET oraz Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej (LMW)
Kierownik projektu NSMET oraz LMW: dr hab. inż. Adam Gąska, prof. PK
Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej (LMW) jest akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) według normy PN-EN ISO/IEC 17025:2017, posiadając numer akredytacji AP 132. Laboratorium prowadzi wzorcowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych oraz części maszyn i wzorców metodami współrzędnościowymi. System zarządzania oparty na normie PN-EN ISO/IEC 17025:2017 potwierdza kompetencje techniczne laboratorium w zakresie świadczonych usług wzorcowania.
Główne cele i wyposażenie laboratorium:
Laboratorium dąży do pełnego zadowolenia klienta, realizując Politykę Jakości poprzez najwyższą precyzję pomiarów dzięki posiadanym maszynom pomiarowym, takim jak:
⦁ Leitz Infinity 12.10.7 – najdokładniejsza maszyna pomiarowa w Polsce,
⦁ PMM-G 50.30.20 – najdokładniejsza współrzędnościowa maszyna pomiarowa do pomiarów obiektów wielkogabarytowych.
Laboratorium dysponuje również innowacyjnymi systemami do pomiarów mobilnych, takimi jak:
⦁ Laser Tracker LTD 840 z T-Probe firmy Leica,
⦁ LaserTracer – unikalny system do wzorcowania i korekcji błędów geometrycznych maszyn współrzędnościowych oraz obrabiarek.
Ponadto, laboratorium posiada największą w Polsce bazę wzorców i systemów do sprawdzania współrzędnościowych systemów pomiarowych, w tym unikalne wzorce do nadzorowania dokładności maszyn wielkogabarytowych.
Zakres działalności i oferowane usługi:
Laboratorium oferuje wzorcowanie:
⦁ Współrzędnościowych systemów pomiarowych z głowicami stykowymi i skanującymi laserowymi, kamerami CCD,
⦁ Współrzędnościowych ramion pomiarowych,
⦁ Systemów typu Laser Tracker,
⦁ Współrzędnościowych systemów działających na zasadzie światła strukturalnego,
⦁ Optycznych współrzędnościowych systemów pomiarowych (mikroskopy współrzędnościowe),
⦁ Profilometrów stykowych oraz optycznych,
⦁ Wzorców i produkowanych części metodami współrzędnościowymi,
⦁ Kul, pierścieni wzorcowych, wzorców długości,
⦁ Wzorców optycznych,
⦁ Wzorców chropowatości typu A (wzorce głębokości), C i D.
Szkolenia i działalność naukowo-dydaktyczna:
Laboratorium prowadzi szkolenia z zakresu metrologii współrzędnościowej oraz akredytacji zgodnie z normą ISO 17025. Działalność naukowo-dydaktyczna obejmuje:
⦁ Wzorcowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych,
⦁ Zagadnienia oceny dokładności maszyn i pomiarów współrzędnościowych,
⦁ Modelowanie systemów pomiarowych za pomocą nowoczesnych narzędzi numerycznych, takich jak sieci neuronowe czy metoda Monte Carlo,
⦁ Opracowywanie modeli bliźniaków cyfrowych systemów pomiarowych oraz stosowanie systemów wirtualnych do oceny dokładności pomiarów,
⦁ Budowę wzorców i opracowywanie dla nich procedur kalibracyjnych,
⦁ Zastosowanie interferometrii laserowej do korekcji geometrycznej maszyn współrzędnościowych oraz technologicznych, a także w badaniach odchyłek kształtu i położenia,
⦁ Badania stykowych i bezstykowych systemów przejmowania współrzędnych punktów pomiarowych (głowic pomiarowych),
⦁ Badania parametrów chropowatości oraz topografii powierzchni części maszyn i materiałów stosowanych w różnych branżach przemysłu,
⦁ Zastosowanie przemysłowej tomografii komputerowej do oceny struktur wewnętrznych części maszyn i materiałów,
⦁ Metrologiczne aspekty adaptacji robotów przemysłowych do zadań metrologicznych,
⦁ Budowę i wdrażanie zautomatyzowanych systemów kontroli jakości,
⦁ Badanie metod i systemów współrzędnościowych w zastosowaniach biomedycznych.
Współpraca z przemysłem i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań:
Laboratorium wykonuje prace i wzorcowania na zlecenie firm oraz jednostek badawczych, takich jak:
⦁ Główny Urząd Miar,
⦁ Hexagon Metrology,
⦁ Zeiss Oberkochen,
⦁ Volkswagen Polkowice i Poznań,
⦁ Valeo Autosystemy,
⦁ Comau,
⦁ Fiat Auto Poland,
⦁ Fiat Avio,
⦁ NSK Iskra Kielce,
⦁ Elmot Świdnica,
⦁ Alsthom Elbląg,
⦁ PMP Radom i wiele innych.
Laboratorium opracowało kilkadziesiąt aplikacji pomiarowych wdrożonych w przemyśle, jest silnie zorientowane na współpracę z przemysłem oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie kontroli jakości, realizacji szkoleń oraz współpracy naukowo-technicznej i innowacyjnej. Uczestniczy i jest zapraszane do dużych projektów badawczych realizowanych przez największe laboratoria i urzędy miar w Europie.
Projekt NSMET:
Projekt NSMET (Narodowa Sieć Metrologii Współrzędnościowej) został wybrany do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (działanie 4.2) i w styczniu 2020 roku został wpisany na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Projekt, realizowany przez konsorcjum czterech wiodących polskich uczelni technicznych (Politechnika Krakowska, Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska) we współpracy z Głównym Urzędem Miar, obejmował utworzenie najwyższej jakości infrastruktury badawczej dla rozwoju metrologii współrzędnościowej. Celem NSMET jest przekraczanie granic poznania poprzez zapewnienie najwyższych dokładności pomiarów geometrii struktur wewnętrznych oraz zewnętrznych obiektów mierzonych, w skalach od nano do pomiarów wielkogabarytowych.
Działalność dydaktyczna:
Laboratorium prowadzi zajęcia z metrologii oraz systemów jakości na prawie wszystkich kierunkach studiów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Specjalność „Systemy jakości i współrzędnościowa technika pomiarowa” jest dostępna na kierunku Inżynieria Produkcji. Laboratorium prowadzi również Koło Naukowe Metrologii Współrzędnościowej, którego członkowie uczestniczą w projektach badawczych i praktykach w wiodących firmach metrologicznych.
Podsumowanie:
LMW to jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczych na europejskich uczelniach technicznych, ściśle współpracujący z przemysłem w zakresie konsultacji, pomiarów współrzędnościowych i kalibracji. Laboratorium skutecznie łączy teorię pomiarów z ich praktycznym zastosowaniem, prowadząc innowacyjne badania i szkolenia.



Wydział Mechaniczny – Jednostki i Ich Działalność
Katedra Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki M-01 prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w zakresie szeroko rozumianych zagadnień mechaniki materiałów, biomateriałów, konstrukcji i procesów. Tematyka badań dotyczy w szczególności mechaniki ciał odkształcalnych, mechaniki ciał stałych, biomechaniki, mechaniki doświadczalnej, dynamiki układów materialnych.
W ramach Katedry funkcjonują trzy zespoły – Zespół Mechaniki Ciał Odkształcalnych, Zespół Dynamiki Układów Materialnych, Zespół Mechaniki Doświadczalnej i Biomechaniki.
Katedra odnosi liczne sukcesy, wśród których należy wymienić zrealizowanie w ostatnich kilkunastu latach, ponad 20 projektów naukowo-badawczych, w tym grantów NCN oraz prac eksperckich w ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Katedra posiada laboratoria badawcze, w tym: Laboratorium Badań Wytrzymałościowych, Laboratorium Badań Biomateriałów i Tkanek, Laboratorium Badań Materiałów Polimerowych, Laboratorium Analizy Drgań i Sygnałów.
Oferta badawcza i usługowo-badawcza Katedry obejmuje:
⦁ przeprowadzenie badań wytrzymałościowych oraz analizy drgań i sygnałów
⦁ wykonanie badań i analizy wyników badań doświadczalnych materiałów polimerowych, biomateriałów i tkanek
⦁ wykonanie prac z zastosowaniem metod numerycznych i komputerowych w analizie i projektowaniu elementów konstrukcji
⦁ projektowanie i opis nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych
⦁ wykonanie badań z wykorzystaniem metody mikroskopowej w badaniach biomateriałów i tkanek.
Strona Katedry M-01: https://m1.pk.edu.pl/
Katedra Konstrukcji Maszyn i Struktur Kompozytowych M-03 prowadzi działalność naukową oraz dydaktyczną w zakresie konstruowania, projektowania i analizy różnych maszyn i urządzeń, wykonanych zarówno z materiałów tradycyjnych, jak również z nowoczesnych materiałów kompozytowych. W ramach Katedry funkcjonują dwa zespoły badawcze – Zespół Podstaw Konstrukcji Maszyn oraz Zespół Nanomechaniki, Materiałów i Struktur Kompozytowych.
Oferta badawcza, oparta o nowoczesne oprogramowanie inżynierskie, obejmuje:
⦁ przeprowadzenie pomiarów odkształceń za pomocą tensometrii elektrooporowej (mostek MGC+ oraz 10 sztuk mostów Canhead – każdy z możliwością podłączenia 10 sztuk tensometrów);
⦁ wykonanie analiz i symulacji konstrukcji i elementów konstrukcyjnych za pomocą klasycznej analizy MES (program Ansys), wykonanie symulacji przepływów oraz interakcji pomierzy przepływającym medium a konstrukcją (symulacje CFD) l
⦁ wykonanie badań wytrzymałościowych statycznych i zmęczeniowych z wykorzystaniem maszyny wytrzymałościowej MTS Landmark (zakres obciążeń do 100 kN) oraz zmodernizowanej maszyny wytrzymałościowej EDZ (zakres obciążenia do 400 kN);
⦁ wykorzystanie cyfrowej korelacji obrazu (DIC, aparatura firmy Dantec) do bezstykowej analizy odkształceń elementów konstrukcyjnych, badania weryfikowane modelowaniem numerycznym);
⦁ analiza i identyfikacja oraz śledzenie wzrostu uszkodzeń kompozytowych elementów konstrukcyjnych z wykorzystaniem termowizji aktywnej i pasywnej (kamera termowizyjna FLIR);
⦁ analiza i symulacja statycznych i zmęczeniowych zagadnień kontaktowych z wykorzystaniem hipotez wieloosiowego zmęczeniowego zniszczenia konstrukcji.
Strona Katedry M-03: https://m3.pk.edu.pl/
Katedra Pojazdów Samochodowych M-04 prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w obszarze konstrukcji i eksploatacji pojazdów samochodowych oraz w obszarze rozwoju źródeł napędu pojazdów.
W ramach Katedry funkcjonują cztery zespoły – Zespół Budowy i Badań Pojazdów Samochodowych, Zespół Eksploatacji i Bezpieczeństwa Pojazdów Samochodowych, Zespół Mechatroniki Samochodowej oraz Zespół Źródeł Napędu Pojazdów i Maszyn.
W Katedrze od 1993 roku prowadzone są Studia podyplomowe „Ekspertyza wypadku drogowego”, znane i cenione w całym kraju.
W Katedrze zrealizowano wielu projektów naukowo-badawczych dotyczących stosowania alternatywnych paliw, w tym wodoru, jako nowego nośnika energii w transporcie. W ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w Katedrze prowadzona jest działalność ekspercka w zakresie rekonstrukcji wypadków drogowych oraz w zakresie techniki motoryzacyjnej.
W 2024 roku Katedra Pojazdów Samochodowych została uhonorowana Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Nauka i edukacja Przyszłości” za prowadzenie innowacyjnych badań w obszarze środków transportu lądowego, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad wykorzystaniem wodoru w zasilaniu tłokowych silników spalinowych.
Oferta badawcza i usługowo-badawcza Katedry obejmuje:
⦁ prace z zakresu konstrukcji, budowy i badań pojazdów samochodowych, w tym szczególnie prace konstrukcyjne dotyczące pojazdów o specjalnym przeznaczeniu,
⦁ prace w obszarze eksploatacji i diagnostyki pojazdów samochodowych, szczególnie badania układów hamulcowych oraz układów wspomagania kierowcy,
⦁ prace dotyczące rozwoju źródeł napędu pojazdów i maszyn, w tym szczególnie stosowanie alternatywnych nośników energii, w tym wodoru, badań tłokowych silników spalinowych, badań hybrydowych układów napędowych,
⦁ prace dotyczące rozwoju mechatroniki pojazdów samochodowych, w tym szczególnie systemów wspomagania kierowcy, systemów sterowania jednostkami napędowym.
Strona Katedry M-04: https://m4.pk.edu.pl/
Katedra Inżynierii Cieplnej i Procesowej M-05 prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w zakresie szeroko rozumianej inżynierii procesowej:
W ramach Katedry funkcjonują cztery zespoły – Zespół Badawczy Chłodnictwa i Klimatyzacji, Zespół Badawczy Laboratorium Termodynamiki i Pomiarów Maszyn Cieplnych, Zespół Dydaktyczny Mechaniki Płynów, Zespół Badawczy Aparatury Przemysłowej.
Katedra odnosi liczne sukcesy, wśród których należy wymienić zrealizowanie ponad 30 projektów naukowo-badawczych oraz 20 prac eksperckich w ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Laboratoria badawcze: komory chłodnicze, stanowiska do badań sprężarek chłodniczych, pomp ciepła, chłodnic powietrza oraz zawiesiny lodowej, stanowisko do badań drgań i pulsacji ciśnienia sprężarek chłodniczych, hybrydowa kaskada chłodnicza, zestawy wiskozymetrów oraz reometrów, dwukanałowy dopplerowski anemometr laserowy LDA, stanowisko badawcze anemometrii obrazowej Stereo PIV, laserowy miernik wielkości cząstek FRITSCH, stanowisko do identyfikacji nieustalonych zjawisk cieplno‐wytrzymałościowych.
Oferta badawcza i usługowo-badawcza Katedry obejmuje:
⦁ intensyfikację wymiany ciepła w warunkach przepływów jedno‐ i wielofazowych,
⦁ analizę i ograniczenie drgań i pulsacji ciśnienia w instalacjach sprężarek wyporowych,
⦁ pomiary parametrów termicznych (temperatura, ciśnienie, ciśnienie szybkozmienne), pomiary przepływu cieczy i gazów, pomiary siły i odkształcenia,
⦁ identyfikacja parametrów cieplnych i reologicznych olejów,
⦁ badania procesów przepływowych, cieplnych i wytrzymałościowych.
Strona Katedry M-05: http://www.icp.mech.pk.edu.pl/index.php/pl/
Katedra Inżynierii i Automatyzacji Produkcji (M-06) prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz działalność badawczo-rozwojową w zakresie: projektowania i organizacji procesów wytwarzania, automatyzacji i informatyzacji procesów oraz systemów wytwarzania, programowania maszyn i urządzeń technologicznych, obróbki ubytkowej, druku 3D, mikroobróbki, inżynierii rekonstrukcyjnej w modelowaniu i wytwarzaniu wyrobów, inżynierii warstwy wierzchniej oraz podwodnych robotów mobilnych. W ramach Katedry funkcjonują cztery zespoły badawcze tj. Zespół Zautomatyzowanych Systemów Produkcyjnych, Zespół Technologii Maszyn i Narzędzi, Zespół Projektowania Procesów Wytwarzania, Zespół Inżynierii Zarządzania.
Katedra odnosi sukcesy w zakresie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, czego potwierdzeniem jest realizacja kilkudziesięciu projektów i zleceń przemysłowych. Na szczególne podkreślenie w tym zakresie zasługują projekty dotyczące bezzałogowych pojazdów podwodnych oraz projektowania protez kości czaszki i opatrunków uciskowych do leczenia oparzeń.
Przykładowe laboratoria badawcze i dydaktyczne: laboratorium technologii przemysłu 4.0, laboratorium CAx, laboratorium cyfrowego modelowania wyrobów, procesów i systemów wytwarzania (PLM), laboratorium obróbek ubytkowych, laboratorium inżynierii rekonstrukcyjnej, laboratorium Druku 3D.
Oferta usługowo-badawcza:
⦁ modelowanie i symulacje systemów ciągłych i dyskretnych,
⦁ integracje informacji w Przemyśle 4.0
⦁ monitorowanie, modelowanie i optymalizacja procesów obróbki ubytkowej,
⦁ doskonalenie procesów produkcyjnych wg zasad Lean Manufacturing
⦁ projektowanie systemów produkcyjnych
⦁ badania i analiza topografii powierzchni,
⦁ projektowanie implantów,
⦁ druk 3D z tworzyw sztucznych (FDM, SLA, SLS),
⦁ konsultacje technologiczne z zakresu druku 3D elementów metalowych
Strona Katedry M-06: https://m6.pk.edu.pl/
Katedra Informatyki Stosowanej M-07 prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w zakresie informatyki stosowanej: projektowania i implementacji aplikacji informatycznych na potrzeby przedsiębiorstw zarówno usługowych, jak i produkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki przemysłowej, w tym optymalizacji procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw, z użyciem metod klasycznych oraz machine learning i sztucznej inteligencji.
W ramach Katedry funkcjonuje pięć zespołów: Zespół Podstaw Informatyki, Zespół Systemów CAD i Modelowania, Zespół Metod Obliczeniowych, Zespół Analizy Danych i Statystyki Stosowanej, Zespół Analizy Obrazu.
Katedra współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym m.in. firmami Salumanus, GE HealthCare oraz ABB, a także z jednostkami innych uczelni m.in. Wydziałem Zarządzania Politechniki Częstochowskiej oraz Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej.
Oferta badawcza i usługowo-badawcza Katedry obejmuje:
⦁ projektowanie i budowa aplikacji mobilnych
⦁ rozpoznawanie i identyfikacja mikrostruktur technikami analizy obrazu
⦁ optymalizacja procesów produkcyjno-usługowych z wykorzystaniem metodyki DOE
⦁ analiza przyczyn powstawania uszkodzeń i wad układów hydraulicznych
⦁ modelowanie i analizy przepływów w układach hydraulicznych z zastosowaniem metodyki CFD
⦁ modelowanie oddziaływania cieczy roboczych na elementy układów hydraulicznych
⦁ szkolenia z tematyki: modelowania 3D w programie SolidWorks, programowanie API systemów CAD, optymalizacja i stabilizacja procesów produkcyjno-usługowych za pomocą metodyki DOE
Strona Katedry M-07: https://m7.pk.edu.pl
Katedra Pojazdów Szynowych i Transportu M-08 prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w zakresie transportu, budowy i eksploatacji pojazdów szynowych oraz logistyki. W ramach Katedry funkcjonują dwa zespoły – Zespół Budowy i Eksploatacji Pojazdów Szynowych i Zespół Systemów Logistycznych.
Katedra odnosi duże sukcesy w obszarze naukowym, wśród których należy wymienić zrealizowane projekty B+R dofinansowane z funduszy EU lub przez NCBR. Aktualnie w Katedrze prowadzone są dwa projekty międzynarodowe w ramach Programu Ramowego UE HORYZONT EUROPA oraz jeden w ramach programu INTERREG Central Europe. Katedra od wielu lat prowadzi intensywną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, co skutkuje realizacją licznych prac eksperckich na rzecz producentów pojazdów szynowych, przewoźników kolejowych, jednostek administracji państwowej i samorządowej.
Oferta badawcza i usługowo-badawcza Katedry obejmuje zagadnienia z zakresu:
⦁ budowy, projektowania i obliczeń CAE, w tym:
⦁ badania wytrzymałości statycznej i zmęczeniowej elementów pojazdów szynowych,
⦁ ocena współpracy pojazdu szynowego z torem na podstawie analizy Multi-Body Simulation,
⦁ eksploatacji, tribologii i inżynierii niezawodności m.in.:
⦁ badania hałasu emitowanego przez pojazdy i drgań odziaływujących na człowieka w środkach transportu,
⦁ modele optymalizacji i adaptacyjne metody prognozowania niezawodności,
⦁ efektywności i optymalizacji systemów transportowych oraz procesów logistycznych:
⦁ zarządzanie LCC (Life Cycle Cost Management) środków transportu z uwzględnieniem charakterystyk niezawodności i bezpieczeństwa,
⦁ optymalizacja procesów logistyki magazynowej,
⦁ rozwiązania informatyczne w logistyce – integracja danych z systemów wewnętrznych przedsiębiorstwa (WMS, TMS, ERP), złożona analizy danych (analizy BigData, Data Mining).
Strona Katedry M-08: https://m8.mech.pk.edu.pl/
Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej M-10
Opis Laboratorium i jego działalności został przedstawiony we wcześniejszej części artykułu.
Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych M-11 prowadzi działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą w zakresie: badań klimatycznych i starzeniowych, a także napędu i sterowania hydraulicznego i pneumatycznego, odzysku energii, napędów ekologicznych, diagnostyki, automatyki, wibroakustyki oraz budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń.
Laboratorium oferuje możliwość zrealizowania badań w ekstremalnych warunkach klimatycznych (od -50°C do +70°C) i środowiskowych (do 98 % RH). Badania wykonywane są w największej w Polsce komorze termoklimatycznej, której podstawowa przestrzeń testowa ma długość 19,4 m; szerokość 7,7 m i wysokość 8 m. Laboratorium posiada certyfikat akredytacji nr AB 1678 wydany przez Polskie Centrum Akredytacyjne i spełnia wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 oraz akredytację nr 55/2021 OiB (obronności i bezpieczeństwa) udzieloną przez Ministra Obrony Narodowej.
Laboratorium odnosi liczne sukcesy, wśród których należy wymienić udział w projekcie naukowo-badawczym (NCBiR) oraz realizacja licznych prac badawczych w ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, zarówno w obszarze przemysłu zbrojeniowego (w okresie 2017 – 2024 np. dla firm: PIT-RADWAR, HSW, ZAMET Głowno, Celtech, Jelcz, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, General Dynamics z Niemiec, CEFA SAS z Francji ROSOMAK, LUBAWA,) jak i cywilnego (okresie 2017 do 2024 np. dla firm ABB, Volvo, Integer, MEDCOM, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II,).
Strona Laboratorium M-11: https://lbt.pk.edu.pl
Laboratorium Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego M-12 prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w zakresie projektowania wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej i rozwoju nowego produktu. Laboratorium kształci studentów I stopnia na kierunku Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego, podczas których realizowane są liczne projekty we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym (Juka, Cebea, Bolarus, Glaze Prosthetics, Spline, Fakro, Hitachi Energy, Salumanus), z których część kończy się wdrożonymi produktami.
Oferta badawcza i usługowo-badawcza Katedry obejmuje:
⦁ tworzenie założeń projektowych do projektowanych produktów,
⦁ opracowywanie koncepcji oraz projektów wzorniczych wyrobów przemysłowych,
⦁ prowadzenie ekspertyz w dziedzinie wzornictwa i innowacyjności produktów,
⦁ przeprowadzanie analiz i projektowanie specyfikacji cmf wyrobów
⦁ prowadzenie szkoleń z zakresu design thinking, rozwoju nowego produktu, projektowania uniwersalnego, projektowania zrównoważonego
⦁ doradztwo projektowe w zakresie rozwoju nowego produktu i zarządzania ofertą
Strona Laboratorium M-12: https://iwp.pk.edu.pl/

